Anasayfa arrow Yaşanmış Öyküler arrow Evran (Ejderha)
Evran (Ejderha) Yazdır E-posta
Yazar Veli Şanlı   
Perşembe, 04 Ekim 2007


Kurtuluş şavaş gazisi Ali Molla gözünün birini ve sağ elinden üç parmağını Afyon cephesinde bırakıp köyünde ki mütevazi hayatına geri dönmüştür. Eskiden kalma medrese tahsilinden miras kalan 'Molla' lakabına bir de 'Gazi' eklemiştir. Kendisine bağlanan gazi maaşı da hayattını idame ettirmeye yetiyordur. İleri yaşlarda sağlam kalan gözüde zayiflamaya başlar ve birazda zamane gençlerinin alaylı sohbetlerinin muhatabı olur. Çöl Ovası’nın o meşhur kara kışları gelip çatınca, köyde canı sıkılan Ali Molla biraz da kumar oynamak için Hacıbeşirli’ye en yakın köy olan 2 km mesafede ki Çürüklü köyüne gidip gelmeye başlar.

Yine böyle bir kış gününde akşama yakın Çürüklü’ye doğru yola koyulur Ali Molla dedemiz. Elinde bastonu, az gören tek gözüyle, dilinde ‘Gesi bağlari’ türküsü mırıldana-mırıldana giderken bir ara belinin biraz ağırlaştıgını farkeder. Sanki ardından birsey asılmış ve onun ağırlığı Ali dedeyi biraz tedirgin eder. Çabıttı Çalı’yı geçince akşamın ayazı ve karanlığı birbirine karışmış halde iken Ali dedemiz bir ara ardına dönüp bakmak ihtiyacı hisseder. Ardına baktığında ne görsün kocaman, uzun mu uzun bir yılan Ali dedemin beline doğru asılmış ve onu takib etmede.

Bu korkuyla ve can havliyle Ali dedem başlar Çürüklü’ye doğru koşmaya. O koşar yılan ardından gelir. Bu kovalamaca ile Çürüklü’nün girişinde ki, köyün eşrafindan olan Şavkı’nın evine doğru koşar. Tam eve varırken üstü karla örtülü olan koyun pohluğunu fark edemez ve icine saplanip kalır. Başlar avazı çıktığı kadar bağırıp yardim istemeye. Bir süre sonra Şavkı elinde gazyağı kandili ile dışardan gelen acı feryada çıka gelir. Ali dedem bağırır;


-          Len Şavkı gurbannarın oliiim meni bi gurtar.

-          Len Ali Molla dayi needin sen orda gecenin bu vahdı, nasıl düştün sen orıya?

-          Len dayım şu arhamdaa kı ilanı görmün mi, ondan gaçıykan burıya düştüm!!! 


Şavkı kandilin kıt ışığında bir bakar ki yerde devasa bir ucube yatarmakta. 
 

-          Len Ali dayi ne ilani len anam avradim ossun Evran o len Evran, gac gurtar canini.


Ve Ali dedem can havliyle ordan çıktığı gibi bu sefer ters istikamete Hacıbeşirli’ye dogru kaçmaya başlar. Kan ter içinde Çabıddı Çalı’ya gelince belinde bi hafifleme hisseder. Ve o anda dedemde şimşekler çakar. Meğer daha köyden çıkarken dedemin kurşagi (kuşak) çözülmeye başlamiş, çözülen kurşağin ucu kar ve camurda sürünürken donup kalin bir ipe dönüşür. Zamanla ip biraz daha çözülür, kalınlaşır ve ağırlaşır. Ve dedem hikayenin burasında dönüp ardına baktığında gözüne görünen koca bir yılandır. 

Ne zaman ki kurşak tamamen çözülüp yere düşer o zaman dedemin beli hafifler. Kışın o vaktinde yılanın dışarda işi neyse!!!

 


Görüntüleme sayısı: 2933

Yorumlar (3)
1. 01-04-2011 20:21
 
çok güzel diline sağlık
Kayıtlı
 
gülfiye
2. 27-07-2008 17:31
 
8)
Kayıtlı
 
mehmetonder
3. 28-11-2007 12:17
 
:grin
Kayıtlı
 
Osyuha05

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Son Güncelleme ( Çarşamba, 05 Aralık 2007 )
 
Sonraki >

Arama