Anasayfa arrow Yaşanmış Öyküler arrow Çeşme
Çeşme Yazdır E-posta
Yazar Süleyman Battal   
Çarşamba, 05 Aralık 2007


Köyde tek çeşmeli devirden çok çeşmeli devre geçişde çektiğimiz çileyi hiç unutamadım. Bütün köylü dağda idi yavan ekmekle suyun köye kadar inmesi için her aileye 2şer metre yer vermişlerdi. Herkes onu yarım metre derinliğinde borular patlamaması için biraz geniş kazılacaktı metre nerede o zaman küreğin sapıynan ölçülüyo goca köyde gırılmadık hiç doğru dürüst kürek sapI bile yoktu.

İdareten olanınkiynen Ölçtüler millet baŞladI gazmaya ama nafile her taraf daŞ gaya baltayI gıranımı ararsın küreğin sapını gıranımı ararsın o arada bide dedigodu alırbaşını vay senin yer daşsız golay benimki daşlı zor derken patırtı gürültü yerler gazıldı borular döşendi sıra çeşmelerin nerelere yapılacağı köyü ufaktan gıdıkladı.

Derken onun betonları döküldü yazısı üst sağ kısmına y.s.e yazısı monta edildi iş tam iyi gidiyo derken çeşmeye gurna yani musluk takılacak paralı biri aranıyo. Üç beş hayır severin parasıyla oda halloldu. Sular geldi, çeşmelerden su akmaya başladı. Bakalım diye yaklaştığımızda biz çocuklara bi bağırırlardı 'leeeeeeyn çekilin ordan çeşmeyi bozacanız..' diye. Yaklaşamadık ta ki büyüklerden açma kapama kursunu geçesiye kadar. Köyün yokluk günlerini hatırlatmak amacıyla.....


Görüntüleme sayısı: 2823

Yorumlar (1)
1. 22-08-2008 21:05
 
:grin 8)
Kayıtlı
 
mehmetonder

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Son Güncelleme ( Çarşamba, 05 Aralık 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Arama