Anasayfa arrow Yaşanmış Öyküler arrow Teşekkür
Teşekkür Yazdır E-posta
Yazar Veli Şanlı   
Çarşamba, 05 Aralık 2007

60'lı yıllarda köyümüzün babayiğitleri birer-ikişer alamanya'nın yolunu tutmuşlar. Dolayısı ile köyde konuşulan konu, alamanya'da kocası yada yakını olanların oralardan aldığı mektuba dayalı haberlerin içeriği olmuştur. Bir zaman sonra o babayiğitlerden bazıları eşlerinide yanlarına almışlardır. Bu eşlerden biri bir yaz tatilinde memleket iznine gelirde köyümde günün konusu olmazmı hiç?

Alamanya'lı hanımcık eline aldığı iki güyümle çeşmeye su almaya gider haliyle. Çeşmeye varınca bütün köy hanımlarının kuyrukta sıra(lobat) beklediğini ve bu arada eskisi gibi lakırtıya daldıklarını görür ve o da girer sıraya. Misafire kıyak olsun diye kadınlardan biri ona sırasını verir ki suyunu alsın alamanya'lı hanımcık. Suyunu alan hanım yerini verene dönerek "Teşekkür ederim" der. Tabii kimse bişey anlamaz. Alamanya'lı kim bilir ne dedi? Ne bilsin köyüm kadını teşekkürün ne olduğunu.

Neyse bu teşekkür meselesi bu kadının içine dert olur ve başlar düşünmeye. Acaba ne dedi, ne demek istedi? Kafasına iyice takılır bu mesele ve sonun da bunun kendisine yapılmış bir hakaret olduğuna kani olan kadıncaaz alamanya'lı kadının kapısına dayanır o sinir ile. Kapıyı açan kadına ağzına gelen bütün lafları ayniyle dizer. Nasılmı?

"Men de saa teşekkür ederim, ananada teşekkür ederim, babanada teşekkür ederim, bütün zülalene teşekkür ederim"
Görüntüleme sayısı: 2668

Yorumlar (3)
1. 02-06-2008 19:15
 
hayal ve gerçkler dünyamızz :sigh
Kayıtlı
 
mehmetonder
2. 27-04-2008 09:34
 
dayıcım ben havva.valla cok güldüm buna.ben de senin bütün sülalene teşekkür ediyorum:) bu hikayeyi biziöle paylaştıgın için:)
Kayıtlı
 
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
3. 08-12-2007 12:20
 
Dinarin Sürütmeleri
Ilk zamanlarda köyden Dinara göc edenlere köye gezmeye geldiklerinde köydekilerde Dinardan gelenlere hos geldin Dingerin sürütmesi derlerdi.
Kayıtlı
 
Avni

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Önceki   Sonraki >

Arama