Anasayfa arrow Yaşanmış Öyküler arrow Uluborluluya Ezan Okutturan Hacibesirlili Amca
Uluborluluya Ezan Okutturan Hacibesirlili Amca Yazdır E-posta
Yazar Avni Barat   
Pazartesi, 31 Aralık 2007


Selamün Aleyküm köylülerim.

Eskiden köyümüzde sebze meyve yetiştirilmediği için Uluborlulu bahçeciler köyümüze eşek, katırlar ile sebze meyvelerini getirip arpa buğday ile değiştirip satıp giderlerdi.

Yine bir gün bunlardan biri köyümüze sebze meyve satmak için gelir köylümüz gelen misafirlere misafirperverliğinide gösterirmiş. Dönüş yolu karabel üzerinden olunca teknovadan geçerken orda bulunan köylülerimizin tarlaları olduğu için samanları varmış. Uluborlulu her dönüş yolunda saman doldurup götürürmüş. Köylülerimizde yolcu ihtiyacı vardır diye seslenmezlermiş.

Bir günde köylü amcamız Uluborluya satmak için kurbanlık götürmüş, nasıl olsa arkadaşım diye gelip geçerken samanları doldurup götüren adamın evine varıyor. Kapıyı çalıyor kapıya hanımı çıkıyor, kimsiniz diye soruyor. Bizimki diyor ben hacıbeşirliliyim beyinin arkadaşıyım satmak için buraya kurbanlık getirdim burda yarına kadar kalsın diyor kurbanlıkları bahçeye (avluya) sürüp gidiyor. Sonra ev sahibi geliyor hayvanları avluda görünce köpürür hanımına, sorar bunlar kimin der. Hanımı hacıbeşirlili bir arkadaşın satmak için getirmiş yarın gelip alacak der. Adam daha hanımını anlamadan dinlemeden der yabancinin malinin benim milkimde (mülkümde) ne isi var der ve dogru karakola şikayete gider varır karakol komutanına der karakol komutanına benim milkime (mülküme) yabancı biri hayvanlarını bırakmiş der. Jandarma gelip hayvanları götürür.

Ertesi gün köylüm amcam hayvanları almaya gelir kapıyı çalar adam kapıya çıkar kurbanlıklarımı almaya geldim der. Ev sahibi der yabancının malı benim milkimde (mülkümde) ne işi var. Hayvanlar karakolda der. Bizim amca hiç arkasına bakmadan doğru karakola gider hayvanları teslim alır. Oradan pazara götürür hayvanları satar köye döner.

Gel zaman git zaman tekrar bir gün Uluborlulu köye sebze meyve satmaya gelir. Mallarını satar köylülerimiz yine misafiperverliklerini gösterip ağırlarlar ve ertesi gün adamı yolcu ederler. İstikamet karabel, teknovaya varınca  tekrar samanın başına varır doldurmaya başlar  köylüm amcam ordan yağlısından bir çoban sopası alır eline yermisin yemezmisin adam kurtuluş çaresi olmadığını anlayınca başlar ezan okumaya köylüm günah olmasın diye vurmayı bırakır, ezan biter köylüm amcam tekrar başlar vurmaya. Uluborlulu tekrar başlar ezan okumaya bizimki tekrar bırakır vurmayı ve bu ezan okutma faslı saatlerce sürüyor adama milkten (mülkten) saman almanın ne demek olduğunu göstermiş köylüm amcam.

Not: Uluborlular misafir hiç sevmedikleri için evlerine kesinlikle misafir kabul etmezlermiş.


Görüntüleme sayısı: 3104

Yorumlar (7)
1. 11-07-2009 16:03
 
...
HELAL OLSUN AMCAYA :grin :grin :grin :grin :grin :grin EDEN BULURRRRR HESABIII
Kayıtlı
 
2. 12-02-2008 22:21
 
ilginç
bende bildiğim yaşadığım ilginç bi olayı anlatayım (rahmetli)nazif dayının irfanla harmanyerinde nohut başında yatıyoz gece camal dayının kapının önündeki bostan bahçesine bostan çalmaya girdik çam kelek karpuz koparıyoz camal dayı çıkmazmı kapının önüne sandalyeyi attı oturdu kapının ışığınıda yaktı bizi görecek diye kalkamıyoz camal dayıda gecenin ikisine kadar oturmazmı o saate kadar yattık tarlada o esnada irfan kocaman bi kelek bulmuş zaferden saklı götürüp kendim yiyeyim diye neyse gece 2 de çıktık o kendi nohutunun başına ben kendiminkinin başına sabah babası geliyo deynenen el alıyo bunu ....çocuğu adamın kelek karpuz koymamışsınız kabağın suçu neydide koparıp yedin diye meğerse benden saklı getirdiği koca kelek kabakmış yarısınıda yemiş bilememiş tadını geceyle
Kayıtlı
 
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
3. 13-01-2008 18:21
 
ilginç
Yilbasi tatilinde Hamburga tevfik abi geldi o anlatti ilgimi cektigi icin yazdim.
Kayıtlı
 
Avni
4. 13-01-2008 13:02
 
ilginç
avni abi valla harika bu ya nereden aklına geldi.ben bunları daha öncede duymuştum ama tamamını bilmediğim için birde buraya yazmayı akıl edemedim.aydın yeğenim nasıl ilk defa duyuyon nevzat amcana irfan amcana bi sor onlar sana daha neler anlatırlar.
Kayıtlı
 
ibrahim
5. 06-01-2008 16:40
 
ilginç
Uluborlu güzül bir yer ama insanlari öyle degil cok soguklar cingen besleyenler.
Kayıtlı
 
M.DÖNMEZ
6. 02-01-2008 21:04
 
Ilginc Yasamis Olaylar
Teknovadan devamli uluborlular gelip gectigi icin bu ve buna benzer olaylar cok anlatiliyor, ben buraya bir tanesini yazdim. Hele bir tanesi var; adamdan parasiyla elma istiyorlar adam yükünü bozmak istemedigi icin elmayi vermiyor, bizimkilerde senmisin elmayi vermeyen adami meshur Hacibesirli tasina tutuyorlar, birisi tasi suratina vuruyor adamin dislerini bogazina töküyor. Bu olay cok ilginc ilerde bunu daha teferruatli yazmaya calisacagim.
Kayıtlı
 
Avni
7. 02-01-2008 14:29
 
Ilginc Yasamis Olaylar
İLK DEFA DUYUYORUM KÖYÜMÜZDEKİ BU OLAYI
Kayıtlı
 

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Son Güncelleme ( Cuma, 04 Ocak 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >

Arama