Anasayfa arrow Yaşanmış Öyküler arrow Azerbaycan'dan Türküler
Azerbaycan'dan Türküler Yazdır E-posta
Yazar Veli Şanlı   
Pazar, 30 Mart 2008

Adı nam-ı diğer Kel Muhar

Hacıbeşirli efsanelerinin arasında yerini almayı hak etmiştir. Midesine düşkünlüğü, vurdum duymazlığı, tasasız oluşu (tepe kemiksiz) ve birazda bektaşi vari hayat tarzı ile çoluk-çocuk herkesin tanıdığı ve ciddiye almadığı bir muhteşem Hacıbeşirli karakteri olmuştur. 1960’larin Hacıbeşirli’sinde herkes Alamanya’ya doğru yol aldığında köyde muhtar olacak kimse kalmayınca, cesur olması hasebi ile kendisi muhtar seçilmiştir.  Okuma yazmasıda yoktur zaten. Ama olsun yinede ‘Kel Muhar’ lakabina rütbe atlatıp ‘Kel Muhtar’ olmuştur. Pek muhtarlık işi olmamıştır ama köyümün kasasına düşen o azıcık bütçeyi’de oldukça önemli meselelerde harcamıştır.

Ahir ömründe çalışamaz duruma gelen bu insana yakınları, köylüleri belli ölçüde sahip çıkıp karnını doyurmuşlardır. Kahvehane şurasının en müdavim insanı, konken oyununun en istikrarlı kaybedenidir kendisi.  Her ne kadar okuma yazması olmasada, Gatil Osman amcam gibi ilime ve alime önem vermiş, onları manen desteklemiş ve hatta onlardan biri olmaya da heveslenmiştir. Hatta bu özlemini şöyle bir hadiseyle dışa vurmuştur.  O hep yenildiği konken oyununda nasıl olmuşsa o gün şansı yaver gitmiş ve yenmiştir. Bu onun için bir milat olmuştur adeta. Zaferin neş’esi içinde oturduğu sandalyeye şöyle bir yaslanıp o tarihi sözünü söylemiştir.  

-Bundan soona tarih, coğrafya bilmiyen adamlarınan daş oynamıycam...

Muhar dayımızın o güzelim kahvehane zamanlarında en cok hoşuna giden şeylerden biride Azerbaycan’dan Türküler’dir. 70-80’lerin TRT’sinde yurttan sesler korosu çıkar türküler söyler, Türk ulusunu neşelendirirlerdi. Proğramın bir yerinde, uzun boyu delikanlı edasıyla, tok ve dişi sesiyle o Azeri ağızlı kadın çıkar Azerbaycan’dan Türküleri’ni  seslendirir herkes gibi Kel Muhar’da zevkten sekiz olurdu.  Yıllarca TRT o kadını Azerbaycan’dan Türküler klişesi altında sunmuş ve Kel Muhar amcamın aklında o isimle yaşamıştır. 80’lerin ikinci yarısında Yavuz Bülent Bakiler abimiz ‘Türkistan Türkistan’ gezi belgeselini TRT’de yayınladığı zaman proğramın bir bölümünde de Azerbaycan’ı anlatmaya başlamıştır. Herkez o güzelim ata yurdunu ve soydaşlarımızı hasret ve sevgiyle izlerken buna en cok şaşıran Kel Muhar olmuştu. Çünkü:  

- Teeh men Azerbaycan’i o türkü sööliyen gözel garı saniidım, orası bi memleketmiydi len. Aaaanah.


Görüntüleme sayısı: 2975

Yorumlar (6)
1. 27-07-2011 14:07
 
Allah rahmet etsin mekani cennet olsun. Cocuktuk birgun onun bakkal calistirirken eskiden kitaplarin son sayfalarinda kagit para fotograflari vardi makasla ozenli bi sekilde kesip 10 tl'yi ondan gofret almistik. Uc dort kisi idik neydi o gunler yaptigimiz yanlisti ama cocukluk iste giden gekmiyor.
Kayıtlı
 
ümit
2. 08-05-2008 15:45
 
heygidi muhar dayı
keşke deyerlerimizikaybetmeden deyerini bile bilseydik umarım şimdi biliriz muhar dayı içi insanlık dolu bir insandı ama o ve onun gibilere ölünce sahip çıkıyoruz malesef!!!!
Kayıtlı
 
truva20_1975
3. 04-05-2008 00:31
 
muhar dayi koyun en irenkli insaniydi
bigun yorugun alinin evinde dekkeldiydi kor ehmet bisi yemiste zehirlenmis hastane mastane igneletmislerdi mende koyu col ovasini bi gezim diye gittiydim oda kor ehmeti ziyarete gelmis massallah mogolistan gurescisi gibiydi, biri koyun kesmis kel muhar dayi kendi annattiydi, biri koyunu yuzdu dedi karnini yardi,akciyerini agaca tahmah icin dondu ve tahti,mende dalani gopartiim gibi agzima attim hemen yuttum dedi,sirtini hemen dondu goyunu diger organlarini ariyi,hepsini cihardi dalani ariyi hey yavrim hey o dalah menim midede bayram edii, susuyam tabii dedi,alla halla len nerde bu dalah yosa onceden amaliyatmi gecirdi bu koyun dalanimi aldilar dedi,ma dondu suratima bahiyi menimde agzim taze gelini aziindan opmusum gibi durii annadida midaye cig cig agzima attima akli ganaat getirmii dedi, dama fiydirdin deelmi dalaaa  
dedi, goyunu kesen dedi, oysa menim midede koroglu caliii gumbur gumbur mende nesemden guluyem dedi,yoo dedim dedi istersen dama cih bah dedim dedi,oda cihti bahti dedi, amma inanmadi genede cig cig yuttuma dedi,eskiden atasmi vardi argadas,ha o gun ha bugun ne farkeder ya diyerekten gulec yuzu ile guldu tabi bizide guldurdu, mekani cennet olsun,ne dert ne keder,goyun ha olmusssss ha baaarda baaaarda keserek oldurmussun ne farkeder onemli olan gohmadan yimek,et met yuzunu gurbandaaaan gurbana yedikten sonaaa,mindar ossada ne cihar,hiristiyannar hergun mindar et yiyide ne oluyo deelmi, demokrat adamdi kel muhar dayi hakikatli adamdi,koyde vardi boyle uc ,bes muhtesem adam zenginligin onemli olmadigini, fakirken yasamanin zevkini almayibilenlerden olunmasini kel muhar dayidan ibret alarak ogrenmek gerek diyom,koyde bir kac tane daha yasamasini bilen fakat imkansizligi yuzunden boyle arkasdan mekani cennet olsun denecek bigac da adam gibi adam var diyebiliyoruz, ogullari avciynan, ilkokul arkadasim pasaya cok cok selamlar gormeyeli baya oldu 20 seneden fazla hatta 25 seneden de fazla oldu,elbet bi araya gelip goruseceez tabii herkese selamlar, ciddiri
Kayıtlı
 
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
4. 27-04-2008 09:53
 
muhar dayi koyun en irenkli insaniydi
dayı yaw walla gülmekten öldüm.demek benim güsell ata yurdum azerbaycanı kadın sanmış ha.hehehe:D HAVVA
Kayıtlı
 
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
5. 20-04-2008 14:10
 
muhar dayi koyun en irenkli insaniydi
Veli abi eline saglik kel muhar dayiyi yakindan tanitmissin köyümüze has karekterlerden birisi  
Tesekkürler
Kayıtlı
 
M.DÖNMEZ
6. 19-04-2008 23:50
 
muhar dayi koyun en irenkli insaniydi
en cok sevdigi yemek yimirta gavurmasidir bunu bizzat sahitlik etmis biri olarak cok iyi bilenlerdenim bu dip notuda ekleyelim guzel olmus veli eline saglik
Kayıtlı
 
suleyman BATTAL

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Son Güncelleme ( Cumartesi, 19 Nisan 2008 )
 
< Önceki

Arama